
Jackson JS Series Concert Bass CB JS3P Bass with Amaranth FB in Transparent Black Burst
| Body Shape | Concert |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucker (Bridge), Jackson® High-Output Humbucker (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® Special Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $417.81
-65%$417.81
$146.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Shape | Concert |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | White Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucker (Bridge), Jackson® High-Output Humbucker (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® Special Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























