
Jackson JS Series Concert Bass JS3 with Amaranth FB in Indigo Blue
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12" to 16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickup(s) | Jackson® Covered High-Output Humbucking |
| Bridge | Jackson® HiMass™ |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $381.90
-65%$381.90
$133.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12" to 16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickup(s) | Jackson® Covered High-Output Humbucking |
| Bridge | Jackson® HiMass™ |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























