
Jackson JS Series Concert Bass JS3V with Amaranth FB in Metallic Blue Burst
Jackson’s JS Series Concert™ Bass models rock seismic sound, style and affordability.
The five-string Concert Bass JS3V is a 35"-scale model featuring a lightweight and resonant poplar body and fully bound bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, and a 12"-16" compound radius amaranth fingerboard with 24 jumbo frets, classic sharkfin inlays and our classic pointed 5-in-line Jackson headstock.
Jackson dual high-output humbucking bass pickups power a monstrous low-end growl that can be tweaked and refined with two volume controls (neck and bridge pickups) along with an active three-band EQ, while a Jackson HiMass™ bridge provides rock-solid stability.
| Body Shape | Concert™ Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 35" (889 mm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® Covered High-Output Humbucking (Bridge), Jackson® Covered High-Output Humbucking (Neck) |
| Bridge | Jackson® HiMass™ |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.130 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jackson’s JS Series Concert™ Bass models rock seismic sound, style and affordability.
The five-string Concert Bass JS3V is a 35"-scale model featuring a lightweight and resonant poplar body and fully bound bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, and a 12"-16" compound radius amaranth fingerboard with 24 jumbo frets, classic sharkfin inlays and our classic pointed 5-in-line Jackson headstock.
Jackson dual high-output humbucking bass pickups power a monstrous low-end growl that can be tweaked and refined with two volume controls (neck and bridge pickups) along with an active three-band EQ, while a Jackson HiMass™ bridge provides rock-solid stability.
| Body Shape | Concert™ Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 35" (889 mm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® Covered High-Output Humbucking (Bridge), Jackson® Covered High-Output Humbucking (Neck) |
| Bridge | Jackson® HiMass™ |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.130 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























