




Jackson JS Series Dinky Arch Top JS24 DKAM with Caramelized Maple FB in Black Stain
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky™ Arch Top JS24 DKAM features a mahogany body with arched top and bolt-on caramelized maple speed neck with graphite reinforcement for rock-solid stability and scarf joint for reduced playing fatigue. Designed for blazing speeds and comfort, its 12”-16” compound radius bound caramelized maple fingerboard features 24 jumbo frets and black sharkfin inlays.
Other features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets and three-way pickup blade switching, single volume and tone controls, synchronized fulcrum tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
A value-laden bargain, the JS Series Dinky Arch Top JS24 DKAM is wrapped in a sophisticated Black Stain finish with pointy black headstock and black hardware.
Specifications
| Body Shape | Dinky™ |
| Body Material | Mahogany |
| Body Colour | Black Stain |
| Body Finish | Satin |
| Fretboard Material | Caramelized Maple |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Black Sharkfin |
| Pickup(s) | Jackson® High-Output Humbucking (Bridge & Neck) |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $279.30
-65%$279.30
$97.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky™ Arch Top JS24 DKAM features a mahogany body with arched top and bolt-on caramelized maple speed neck with graphite reinforcement for rock-solid stability and scarf joint for reduced playing fatigue. Designed for blazing speeds and comfort, its 12”-16” compound radius bound caramelized maple fingerboard features 24 jumbo frets and black sharkfin inlays.
Other features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets and three-way pickup blade switching, single volume and tone controls, synchronized fulcrum tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
A value-laden bargain, the JS Series Dinky Arch Top JS24 DKAM is wrapped in a sophisticated Black Stain finish with pointy black headstock and black hardware.
Specifications
| Body Shape | Dinky™ |
| Body Material | Mahogany |
| Body Colour | Black Stain |
| Body Finish | Satin |
| Fretboard Material | Caramelized Maple |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Black Sharkfin |
| Pickup(s) | Jackson® High-Output Humbucking (Bridge & Neck) |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























