






Jackson JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA With Amaranth FB In Dark Sunbrust
About This Product
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky® Arch Top JS32Q DKA features a poplar body with a beautiful quilt maple arched art-grain top and bolt-on maple neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, the 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal shred articulation and bending nearer the heel.
Dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets erupt with hot, crunchy tone perfect for any flavor of hard rock or heavy metal. Dial in tone to your preference with three-way blade switching and single volume and tone controls, and wail away at will as the Jackson-branded Floyd Rose® licensed double-locking bridge provides dynamic trem action with tuning stability.
Sporting classic Jackson style, this JS32Q DKA is wrapped in a Dark Sunburst finish, with Jackson's signature pointy black headstock and all-black hardware, including the standard strap buttons and sealed die-cast tuners.
Spesifikasi
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucking |
| Bridge | Floyd Rose® Licensed Jackson® Double-Locking Tremolo |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky® Arch Top JS32Q DKA features a poplar body with a beautiful quilt maple arched art-grain top and bolt-on maple neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, the 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal shred articulation and bending nearer the heel.
Dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets erupt with hot, crunchy tone perfect for any flavor of hard rock or heavy metal. Dial in tone to your preference with three-way blade switching and single volume and tone controls, and wail away at will as the Jackson-branded Floyd Rose® licensed double-locking bridge provides dynamic trem action with tuning stability.
Sporting classic Jackson style, this JS32Q DKA is wrapped in a Dark Sunburst finish, with Jackson's signature pointy black headstock and all-black hardware, including the standard strap buttons and sealed die-cast tuners.
Spesifikasi
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucking |
| Bridge | Floyd Rose® Licensed Jackson® Double-Locking Tremolo |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























