







Jackson JS Series Dinky JS32 DKAP with Amaranth FB in Transparent Black Burst
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky® Arch Top JS32 DKAP features a poplar body with a beautiful art-grain poplar burl arched top and bolt-on maple neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, the 12”-16” compound radius bound amaranth fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal shred articulation and bending nearer the heel.
Dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets erupt with hot, crunchy tone perfect for any flavor of hard rock or heavy metal. Dial in tone to your preference with three-way blade switching and single volume and tone controls, and wail away at will as the Jackson-branded Floyd Rose® licensed double-locking bridge provides dynamic trem action with tuning stability.
| Body Shape | Dinky® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucker (Bridge), Jackson® High-Output Humbucker (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® Licensed Jackson® Double-Locking Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $445.74
-65%$445.74
$156.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, Jackson® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky® Arch Top JS32 DKAP features a poplar body with a beautiful art-grain poplar burl arched top and bolt-on maple neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, the 12”-16” compound radius bound amaranth fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal shred articulation and bending nearer the heel.
Dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets erupt with hot, crunchy tone perfect for any flavor of hard rock or heavy metal. Dial in tone to your preference with three-way blade switching and single volume and tone controls, and wail away at will as the Jackson-branded Floyd Rose® licensed double-locking bridge provides dynamic trem action with tuning stability.
| Body Shape | Dinky® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 24 Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucker (Bridge), Jackson® High-Output Humbucker (Neck) |
| Bridge | Floyd Rose® Licensed Jackson® Double-Locking Tremolo |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























