



Jackson JS Series King V JS32T with Amaranth FB in Gloss Black
The JS Series King V™ JS32T offers one of our most regal shapes and outstanding performers with an affordable price tag.
The JS32T King V has a poplar body, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12”-16” compound radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Other features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets and three-way toggle switching, adjustable string-through-body compensated bridge, die-cast tuners and standard strap buttons.
| Body Shape | King V |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucking |
| Bridge | Jackson® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
Original: $350.84
-65%$350.84
$122.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The JS Series King V™ JS32T offers one of our most regal shapes and outstanding performers with an affordable price tag.
The JS32T King V has a poplar body, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12”-16” compound radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Other features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets and three-way toggle switching, adjustable string-through-body compensated bridge, die-cast tuners and standard strap buttons.
| Body Shape | King V |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Pickups | Jackson® High-Output Humbucking |
| Bridge | Jackson® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Pickguard | None |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Hardware Finish | Black |
























