









Music Man StingRay II Cory Wong Signature Electric Guitar in Cashmere S12099
| Model | StingRay II |
| Body Wood | Alder |
| Body Finish | High Gloss Polyester |
| Bridge | Music Man® Custom Modern Classic Tremolo |
| Scale Length | 25-1/2" (64.8 cm) |
| Neck Radius | 10" (25.4 cm) |
| Frets | 22 - High profile, medium width, Stainless Steel |
| Neck Wood | Roasted Figured Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fret Markers | White Dot |
| Neck Finish | Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend |
| Tuning Machines | Schaller M6-IND locking |
| Truss Rod | Adjustable - no component or string removal |
| Neck Attachment | 5 bolts - Sculpted neck joint allows smooth access to higher frets |
| Switching | 3-way Pickup Selector Switch |
| Pickups | Music Man® Custom Wound HT Cory Wong Humbuckers |
| Strings | 10p-13p-17p-26-36-46 (RPS 10 Slinkys #2240) |
Original: $3,078.00
-65%$3,078.00
$1,077.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Model | StingRay II |
| Body Wood | Alder |
| Body Finish | High Gloss Polyester |
| Bridge | Music Man® Custom Modern Classic Tremolo |
| Scale Length | 25-1/2" (64.8 cm) |
| Neck Radius | 10" (25.4 cm) |
| Frets | 22 - High profile, medium width, Stainless Steel |
| Neck Wood | Roasted Figured Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fret Markers | White Dot |
| Neck Finish | Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend |
| Tuning Machines | Schaller M6-IND locking |
| Truss Rod | Adjustable - no component or string removal |
| Neck Attachment | 5 bolts - Sculpted neck joint allows smooth access to higher frets |
| Switching | 3-way Pickup Selector Switch |
| Pickups | Music Man® Custom Wound HT Cory Wong Humbuckers |
| Strings | 10p-13p-17p-26-36-46 (RPS 10 Slinkys #2240) |
























