Orange Crush 20RT 1x8" 20-watt Combo Amp
Value-packed with Classic Orange Styling and Reverb
The Orange Crush 20RT brings you gut-punching tones with highly-responsive overdrive and levels of detailed saturation that will absolutely blow your mind. Featuring two footswitchable channels, the Crush 20RT's 4-stage preamp provides you with enormous, wide-ranging tones that will take you back to the heady days of no-nonsense, old school analog guitar amplifiers. On top of that, you get Orange's innovative CabSim circuit that faithfully emulates the muscle of an Orange 4 x 12" cabinet through the Crush 20RT's headphone/line output, as well as an onboard tuner and reverb. The guitarists here at Sweetwater are huge fans of Orange guitar amplifiers, and we're really stoked about the value-priced Crush 20RT combo!
Orange Crush 20RT Guitar Combo Amplifier Features at a Glance :
  • 4-stage preamp delivers highly-responsive overdrive and saturation
  • Custom Orange Voice of the World speaker delivers wide-ranging tones
  • CabSim-loaded headphone output emulates a 4 x 12" cabinet
  • 2 footswitchable channels provide convenient versatility
  • Onboard reverb adds dimension to your sound
  • Integrated chromatic tuner makes tuning easy
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Number of Channels : 2
  • Total Power : 20W
  • Speaker Size : 1 x 8"
  • Reverb : Yes
  • EQ : 3-band
  • Inputs : 1 x 1/4", 1 x 1/8"
  • Headphones : 1 x 1/4"
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (channel)
  • Footswitch Included : No
  • Construction Material : Birch plywood with Orange Tolex
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 12.8"
  • Width : 14.67"
  • Depth : 7.75"
  • Weight : 15.9 lbs.
  • Manufacturer Part Number : CRUSH20RT
Product Information
Shipping & Returns
Description
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Number of Channels : 2
  • Total Power : 20W
  • Speaker Size : 1 x 8"
  • Reverb : Yes
  • EQ : 3-band
  • Inputs : 1 x 1/4", 1 x 1/8"
  • Headphones : 1 x 1/4"
  • Footswitch Included : No
  • Height : 12.8"
  • Width : 14.67"
  • Depth : 7.75"