






PRS SE CE 24 Standard Satin Stoptail in Satin Metallic Gold
PRS SE CE 24 Standard Satin Stoptail Features:
- SE version of PRS’s classic CE 24 bolt-on-neck guitars, now with a breathable satin finish
- Mahogany body delivers a warm tonal foundation
- Fast-playing Wide Thin bolt-on maple neck offers comfortable fretting and snappy, articulate note response
- Rich rosewood fingerboard planed into an easy-playing 10-in. radius
- PRS 85/15 “S” pickups with split-coil switching produce a massive range of warm, vintage-style humbucking tones and shimmering single-coil sounds
- Rock-solid PRS-designed tuners and PRS SE stoptail bridge with brass inserts
- Iconic PRS “Old School Birds” inlays
Specifications
| Body | |
| Body Construction | Solidbody |
| Body Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
| Neck | |
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 25" |
| Neck Wood | Maple |
| Neck Construction | Scarfed |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 13/16" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 57/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | "Old School" Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
| Neck/Body Assembly | |
| Neck/Body Assembly Type | Bolt-On |
| Hardware | |
| Bridge | PRS Stoptail w/ Brass Inserts |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "CE" |
| Electronics | |
| Treble Pickup | 85/15 “S” |
| Bass Pickup | 85/15 “S” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Toggle Pickup Switch |
| Additional Info | |
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |

Original: $456.00
-65%$456.00
$159.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PRS SE CE 24 Standard Satin Stoptail Features:
- SE version of PRS’s classic CE 24 bolt-on-neck guitars, now with a breathable satin finish
- Mahogany body delivers a warm tonal foundation
- Fast-playing Wide Thin bolt-on maple neck offers comfortable fretting and snappy, articulate note response
- Rich rosewood fingerboard planed into an easy-playing 10-in. radius
- PRS 85/15 “S” pickups with split-coil switching produce a massive range of warm, vintage-style humbucking tones and shimmering single-coil sounds
- Rock-solid PRS-designed tuners and PRS SE stoptail bridge with brass inserts
- Iconic PRS “Old School Birds” inlays
Specifications
| Body | |
| Body Construction | Solidbody |
| Body Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
| Neck | |
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 25" |
| Neck Wood | Maple |
| Neck Construction | Scarfed |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 13/16" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 57/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | "Old School" Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
| Neck/Body Assembly | |
| Neck/Body Assembly Type | Bolt-On |
| Hardware | |
| Bridge | PRS Stoptail w/ Brass Inserts |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "CE" |
| Electronics | |
| Treble Pickup | 85/15 “S” |
| Bass Pickup | 85/15 “S” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Toggle Pickup Switch |
| Additional Info | |
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |























