






PRS SE "Exotic" Custom 24 Swamp Ash Burl in Lake Blue
PRS SE Custom 24 Exotic Features:
- Full-featured Paul Reed Smith at a great price
- Legendary PRS quality and playability
- Beautiful swamp ash burl veneer to give this guitar an elegant look
- Mahogany body for punchy tone and long sustain
- PRS-designed tremolo maintains tuning under heavy use
- PRS 85/15 "S" pickups deliver superb humbucking or single-coil tones
- Push-pull tone knob accesses great coil-split tones
- Pattern Thin maple neck is comfortable and fast
Body |
|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple |
| Veneer | Swamp Ash Burl |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
Neck |
|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 25" |
| Neck Wood | Maple |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 13/16" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 57/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
Neck/Body Assembly |
|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
Hardware |
|
| Bridge | PRS Patented Tremolo |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "Custom" |
| Electronics | |
| Treble Pickup | 85/15 “S” |
| Bass Pickup | 85/15 “S” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Blade Pickup Switch |
Additional Info |
|
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us
Original: $792.30
-65%$792.30
$277.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PRS SE Custom 24 Exotic Features:
- Full-featured Paul Reed Smith at a great price
- Legendary PRS quality and playability
- Beautiful swamp ash burl veneer to give this guitar an elegant look
- Mahogany body for punchy tone and long sustain
- PRS-designed tremolo maintains tuning under heavy use
- PRS 85/15 "S" pickups deliver superb humbucking or single-coil tones
- Push-pull tone knob accesses great coil-split tones
- Pattern Thin maple neck is comfortable and fast
Body |
|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple |
| Veneer | Swamp Ash Burl |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
Neck |
|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 25" |
| Neck Wood | Maple |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 13/16" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 57/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
Neck/Body Assembly |
|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
Hardware |
|
| Bridge | PRS Patented Tremolo |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "Custom" |
| Electronics | |
| Treble Pickup | 85/15 “S” |
| Bass Pickup | 85/15 “S” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Blade Pickup Switch |
Additional Info |
|
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us
























