






PRS SE "Exotic" McCarty 594 Laurel Burl in Vintage Sunburst
PRS SE McCarty 594 Exotic Electric Guitar Features:
- Time-tested tonewood combo of a mahogany body and maple top deliver a classic tone, with plenty of warmth and definition
- Laurel burl veneer over maple limited to 500 pieces worldwide
- Rigid mahogany multi-ply neck is highly is exceptionally stable
- Satin finish on body and neck supplies a sleek look and feel
- Slightly chunky Pattern Vintage profile is sure to please fans of a substantial neck
- Rosewood fingerboard in a versatile 10-in. radius that’s ready to tackle all styles and techniques
- 24.594-in. scale length offers a slinkier feel that’s ideal for bend-heavy styles
- Rock-solid PRS 2-piece bridge increases sustain and resonance
- 58/15 LT “S” pickups with a slightly underwound design capture the magic of an old-school humbucker, with an added dose of note-to-note clarity
- Push-pull controls unlock single-coil split tones
- Iconic PRS Birds inlays
Body |
|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple |
| Veneer | Laurel Burl |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
Neck |
|
| Number of Frets | 22 |
| Scale Length | 24.594” |
| Neck Wood | Mahogany |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Pattern Vintage |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 7/8" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 63/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
Neck/Body Assembly |
|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
Hardware |
|
| Bridge | PRS Two-Piece |
| Tuners | Vintage-Style |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "McCarty 594" |
Electronics |
|
| Treble Pickup | 58/15 "S" |
| Bass Pickup | 58/15 "S" |
| Controls | Two Volume and Two Push/Pull Tone Controls with 3-Way Toggle Pickup Switch on Upper Bout |
Additional Info |
|
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
Original: $849.30
-65%$849.30
$297.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PRS SE McCarty 594 Exotic Electric Guitar Features:
- Time-tested tonewood combo of a mahogany body and maple top deliver a classic tone, with plenty of warmth and definition
- Laurel burl veneer over maple limited to 500 pieces worldwide
- Rigid mahogany multi-ply neck is highly is exceptionally stable
- Satin finish on body and neck supplies a sleek look and feel
- Slightly chunky Pattern Vintage profile is sure to please fans of a substantial neck
- Rosewood fingerboard in a versatile 10-in. radius that’s ready to tackle all styles and techniques
- 24.594-in. scale length offers a slinkier feel that’s ideal for bend-heavy styles
- Rock-solid PRS 2-piece bridge increases sustain and resonance
- 58/15 LT “S” pickups with a slightly underwound design capture the magic of an old-school humbucker, with an added dose of note-to-note clarity
- Push-pull controls unlock single-coil split tones
- Iconic PRS Birds inlays
Body |
|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple |
| Veneer | Laurel Burl |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
Neck |
|
| Number of Frets | 22 |
| Scale Length | 24.594” |
| Neck Wood | Mahogany |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Pattern Vintage |
| Neck Depth at the 1/2 Fret | 7/8" |
| Neck Depth at the 12 1/2 Fret | 63/64" |
| Neck Width at the Nut | 1 11/16" |
| Neck Width at the Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Rosewood |
| Fretboard Radius | 10" |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE" |
Neck/Body Assembly |
|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
Hardware |
|
| Bridge | PRS Two-Piece |
| Tuners | Vintage-Style |
| Hardware Type | Nickel |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "McCarty 594" |
Electronics |
|
| Treble Pickup | 58/15 "S" |
| Bass Pickup | 58/15 "S" |
| Controls | Two Volume and Two Push/Pull Tone Controls with 3-Way Toggle Pickup Switch on Upper Bout |
Additional Info |
|
| Strings | PRS Classic 10-46 |
| Tuning | Standard (6 String): E, A, D, G, B, E |
| Case | Gig Bag |
Please note : pictures are stock photos. If you want to see actual guitar before making purchase please contact us.
























