





PRS SE Mark Holcomb SVN in Holcomb Burst 7 String
The SE Mark Holcomb SVN model truly stands on its own in the PRS lineup and delivers addictive playability thanks to some unique specifications, including a 24-fret, 26.5” scale length, wide thin satin maple neck with 20” radius ebony fretboard. Holcomb’s signature Seymour Duncan Alpha and Omega 7-string pickups provide the right amount of output and articulation whether you’re playing sophisticated chords or solos and whether you’re playing alone or working in the mix of a band. Other specifications include black hardware, a 3-way blade pickup switch with push/pull tone knob for coil splitting, and the choice of a quilted maple or walnut veneer. The model is topped off with coil-splits for the pickups and a string-through, plate-style, 7-string bridge.
“My SE SVN has become the perfect counterpart to my SE six-string, and an absolute mainstay in Periphery’s live rig. It’s designed to be aggressive, but its core features allow it to be diverse enough to handle clean and mid-gain tones just as effectively. If you’ve played my SE six, you’ll find that this builds off what we established with that guitar and more.” - Mark Holcomb, Periphery
SPECIFICATIONS
| BODY | |
|---|---|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple with Flame Maple or Satin Walnut Veneer |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
| NECK | |
|---|---|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 26.5” |
| Neck Wood | Maple w/ Satin Finish |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth At The Nut | 13/16" |
| Neck Of Fretboard At The Nut | 1 11/16" |
| Neck Of Fretboard At The Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Bound Ebony |
| Fretboard Radius | 20” |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE", Decal |
| NECK/BODY ASSEMBLY | |
|---|---|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
| HARDWARE | |
|---|---|
| Bridge | PRS Plate Style (String Through) |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Black |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "Mark Holcomb" |
| ELECTRONICS | |
|---|---|
| Treble Pickup | Mark Holcomb Signature Seymour Duncan “Omega” |
| Bass Pickup | Mark Holcomb Signature Seymour Duncan “Alpha” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Blade Switch |
| ADDITIONAL INFO | |
|---|---|
| Strings | 10-64 |
| Tuning | Standard (7 String): B, E, A, D, G, B, E |
| Case | Gigbag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SE Mark Holcomb SVN model truly stands on its own in the PRS lineup and delivers addictive playability thanks to some unique specifications, including a 24-fret, 26.5” scale length, wide thin satin maple neck with 20” radius ebony fretboard. Holcomb’s signature Seymour Duncan Alpha and Omega 7-string pickups provide the right amount of output and articulation whether you’re playing sophisticated chords or solos and whether you’re playing alone or working in the mix of a band. Other specifications include black hardware, a 3-way blade pickup switch with push/pull tone knob for coil splitting, and the choice of a quilted maple or walnut veneer. The model is topped off with coil-splits for the pickups and a string-through, plate-style, 7-string bridge.
“My SE SVN has become the perfect counterpart to my SE six-string, and an absolute mainstay in Periphery’s live rig. It’s designed to be aggressive, but its core features allow it to be diverse enough to handle clean and mid-gain tones just as effectively. If you’ve played my SE six, you’ll find that this builds off what we established with that guitar and more.” - Mark Holcomb, Periphery
SPECIFICATIONS
| BODY | |
|---|---|
| Body Construction | Solidbody |
| Top Wood | Maple with Flame Maple or Satin Walnut Veneer |
| Back Wood | Mahogany |
| Top Carve | Shallow Violin |
| NECK | |
|---|---|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 26.5” |
| Neck Wood | Maple w/ Satin Finish |
| Neck Construction | Multi-Ply |
| Truss Rod | PRS Double-Acting |
| Neck Shape | Wide Thin |
| Neck Depth At The Nut | 13/16" |
| Neck Of Fretboard At The Nut | 1 11/16" |
| Neck Of Fretboard At The Body | 2 1/4" |
| Fretboard Wood | Bound Ebony |
| Fretboard Radius | 20” |
| Fretboard Inlay | Birds |
| Headstock Logo | Signature "SE", Decal |
| NECK/BODY ASSEMBLY | |
|---|---|
| Neck/Body Assembly Type | Set |
| HARDWARE | |
|---|---|
| Bridge | PRS Plate Style (String Through) |
| Tuners | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type | Black |
| Nut | PRS |
| Truss Rod Cover | "Mark Holcomb" |
| ELECTRONICS | |
|---|---|
| Treble Pickup | Mark Holcomb Signature Seymour Duncan “Omega” |
| Bass Pickup | Mark Holcomb Signature Seymour Duncan “Alpha” |
| Controls | Volume and Push/Pull Tone Control with 3-Way Blade Switch |
| ADDITIONAL INFO | |
|---|---|
| Strings | 10-64 |
| Tuning | Standard (7 String): B, E, A, D, G, B, E |
| Case | Gigbag |
























