






PRS SE Studio in Lake Blue
|
Specifications:
|
|
|---|---|
| Back Top: | Figured Maple |
| Back Wood: | Mahogany |
| Top Carve: | Shallow Violin |
| Number of Frets: | 22 |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Wood: | Maple |
| Neck Construction: | Multi-Ply |
| Fretboard Wood: | Rosewood |
| Radius: | 10" |
| Fretboard Inlays: | Birds |
| Neck Shape: | Wide Thin |
| Bridge: | PRS Patented Tremolo |
| Tuners: | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type: | Nickel |
| Treble Pickup: | 58/15 “S” |
| Middle Pickup: | Narrowfield DD “S” |
| Bass Pickup: | Narrowfield DD “S” |
| Controls: | Volume and Push/Pull Tone Controls with 5-Way Blade Pickup Switch |
| Strings: | PRS Classic, 10-46 |
| Case: | Gig Bag |
Original: $906.30
-65%$906.30
$317.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
|
Specifications:
|
|
|---|---|
| Back Top: | Figured Maple |
| Back Wood: | Mahogany |
| Top Carve: | Shallow Violin |
| Number of Frets: | 22 |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Wood: | Maple |
| Neck Construction: | Multi-Ply |
| Fretboard Wood: | Rosewood |
| Radius: | 10" |
| Fretboard Inlays: | Birds |
| Neck Shape: | Wide Thin |
| Bridge: | PRS Patented Tremolo |
| Tuners: | PRS Designed Tuners |
| Hardware Type: | Nickel |
| Treble Pickup: | 58/15 “S” |
| Middle Pickup: | Narrowfield DD “S” |
| Bass Pickup: | Narrowfield DD “S” |
| Controls: | Volume and Push/Pull Tone Controls with 5-Way Blade Pickup Switch |
| Strings: | PRS Classic, 10-46 |
| Case: | Gig Bag |
























