
Sire Larry Carlton G5N Solid Classic Guitar Piezo Pickup Under Saddle in Tobacco Sunburst
SIRE SOLID ACOUSTIC BODY
A solid acoustic guitar body made of Mahogany topped with solid Cedar, which also produces sweet but rounder and deeper sound.
VIVIDX-N PREAMP
It is a more typical preamp for an guitar that uses nylon strings. It features a Piezo pickup under the saddle, a 3 band EQ (Treble, Middle, Bass), and a phase switch allowing players to adjust the sound to their preference.
CLASSIC GUITAR OPEN GEAR
An accurate tuning machine designed to give vintage and fresh approach to the guitar.
Spech
| Body | |
| Body Material | Mahogany with Solid Cedar Top |
| Body Shape | Sire Solid Classic Guitar Shape |
| Neck | |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape |
|
| Scale | 25.5" |
| Fingerboard Material | Rosewood Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) |
| Fingerboard Radius | 19.7" |
| Frets | 2.0 mm Vintage, 22 Frets |
| String Nut | Bone Nut, 48mm Width |
| Inlay | — |
| Neck Joint | Four Bolt Bushing |
| ELECTRONICS | |
| Preamp | Vividx-N (Piezo pickup under saddle) |
| Controls | Volume, Treble, Middle, Bass, Phase Switch |
| Hardware | |
| Bridge | Sire Classic Bridge |
| Tuning Gear | Classic Guitar Open Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SIRE SOLID ACOUSTIC BODY
A solid acoustic guitar body made of Mahogany topped with solid Cedar, which also produces sweet but rounder and deeper sound.
VIVIDX-N PREAMP
It is a more typical preamp for an guitar that uses nylon strings. It features a Piezo pickup under the saddle, a 3 band EQ (Treble, Middle, Bass), and a phase switch allowing players to adjust the sound to their preference.
CLASSIC GUITAR OPEN GEAR
An accurate tuning machine designed to give vintage and fresh approach to the guitar.
Spech
| Body | |
| Body Material | Mahogany with Solid Cedar Top |
| Body Shape | Sire Solid Classic Guitar Shape |
| Neck | |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape |
|
| Scale | 25.5" |
| Fingerboard Material | Rosewood Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) |
| Fingerboard Radius | 19.7" |
| Frets | 2.0 mm Vintage, 22 Frets |
| String Nut | Bone Nut, 48mm Width |
| Inlay | — |
| Neck Joint | Four Bolt Bushing |
| ELECTRONICS | |
| Preamp | Vividx-N (Piezo pickup under saddle) |
| Controls | Volume, Treble, Middle, Bass, Phase Switch |
| Hardware | |
| Bridge | Sire Classic Bridge |
| Tuning Gear | Classic Guitar Open Gear |
| Hardware Finish | Chrome |












