



Squier Affinity Series Telecaster Deluxe with Laurel FB in Burgundy Mist
A superb gateway into the time-honoured Fender® family, the Squier® Affinity Series™ Telecaster® Deluxe delivers legendary design and quintessential tone for today’s aspiring guitar hero. This Tele® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable “C”-shaped neck profile, a string-through-body hardtail bridge for optimal body resonance and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, accurate tuning and easy restringing. Loaded with two Squier humbucking pickups with individual volume and tone controls for genre-defying sonic variety, this model is ready to accompany any player at any stage.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot |
| Pickup | Ceramic Humbucker (Bridge), Ceramic Humbucker (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Hardware Finish | Chrome |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A superb gateway into the time-honoured Fender® family, the Squier® Affinity Series™ Telecaster® Deluxe delivers legendary design and quintessential tone for today’s aspiring guitar hero. This Tele® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable “C”-shaped neck profile, a string-through-body hardtail bridge for optimal body resonance and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, accurate tuning and easy restringing. Loaded with two Squier humbucking pickups with individual volume and tone controls for genre-defying sonic variety, this model is ready to accompany any player at any stage.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot |
| Pickup | Ceramic Humbucker (Bridge), Ceramic Humbucker (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Hardware Finish | Chrome |






















