





Squier Affinity Series Telecaster Thinline with Laurel FB in Olympic White
A superb gateway into the time-honoured Fender® family, the Squier® Affinity Series™ Telecaster® Thinline delivers legendary design and quintessential tone for today’s aspiring guitar hero. This Tele® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight chambered body, a slim and comfortable “C”-shaped neck profile, a string-through-body bridge for optimal body resonance and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, accurate tuning and easy restringing. Loaded with dual Squier single-coil Tele pickups with 3-way switching for genre-defying sonic variety, this model is ready to accompany any player at any stage.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5” (648 mm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Ceramic Single-Coil (Bridge), Ceramic Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $330.60
-65%$330.60
$115.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A superb gateway into the time-honoured Fender® family, the Squier® Affinity Series™ Telecaster® Thinline delivers legendary design and quintessential tone for today’s aspiring guitar hero. This Tele® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight chambered body, a slim and comfortable “C”-shaped neck profile, a string-through-body bridge for optimal body resonance and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, accurate tuning and easy restringing. Loaded with dual Squier single-coil Tele pickups with 3-way switching for genre-defying sonic variety, this model is ready to accompany any player at any stage.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5” (648 mm) |
| No. of Frets | 21 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Ceramic Single-Coil (Bridge), Ceramic Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Tele® with Block Steel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Hardware Finish | Chrome |
























