



Squier Bullet Telecaster with Laurel FB in Brown Sunburst
Designed for players seeking an affordable, stylish and versatile instrument, the Bullet® Telecaster® sports the classic looks and tone that made the Tele® an icon. Highlights include a thin and lightweight body, an easy-to-play “C”-shaped neck profile, dual single-coil pickups with three-way switching for sonic variety, and a string-through-body hardtail bridge for reliable tuning stability.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot |
| Pickups | Standard Single-Coil Tele® |
| Bridge | 6-Saddle Strings-Through-Body Tele® |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $178.12
-65%$178.12
$62.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for players seeking an affordable, stylish and versatile instrument, the Bullet® Telecaster® sports the classic looks and tone that made the Tele® an icon. Highlights include a thin and lightweight body, an easy-to-play “C”-shaped neck profile, dual single-coil pickups with three-way switching for sonic variety, and a string-through-body hardtail bridge for reliable tuning stability.
Specifications
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| No. of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Dot |
| Pickups | Standard Single-Coil Tele® |
| Bridge | 6-Saddle Strings-Through-Body Tele® |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Standard Cast/Sealed |
| Hardware Finish | Chrome |
























