





Squier Classic Vibe Jaguar Bass with Laurel FB in Black
Specs
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Pickup(s) | Fender® Designed Alnico Single Coil & Split-Coil |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
Original: $484.50
-65%$484.50
$169.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Shape | Jaguar® Bass |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| No. of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Pickup(s) | Fender® Designed Alnico Single Coil & Split-Coil |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
























