




Squier FSR Classic Vibe 50s Stratocaster with Maple FB in Surf Green
A celebration of the birth of the Strat® in the 1950s, the Classic Vibe '50s Stratocaster creates an incredible tone courtesy of a trio of Fender-designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects. This throwback Squier model also features 1950s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Spesifikasi :
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Pine |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Middle), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
Original: $450.30
-65%$450.30
$157.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A celebration of the birth of the Strat® in the 1950s, the Classic Vibe '50s Stratocaster creates an incredible tone courtesy of a trio of Fender-designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects. This throwback Squier model also features 1950s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Spesifikasi :
| Body Shape | Stratocaster® |
| Body Material | Pine |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Middle), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
























