





Squier FSR Classic Vibe 60s Custom Telecaster with Laurel FB in Shell Pink
About This Product
A nod to the double-bound Tele® models of the 1960s, the Classic Vibe ‘60s Custom Telecaster creates an incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable “C”-shaped neck profile with an easy-playing 9.5”-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Spesifikasi
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Humbucker (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
A nod to the double-bound Tele® models of the 1960s, the Classic Vibe ‘60s Custom Telecaster creates an incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable “C”-shaped neck profile with an easy-playing 9.5”-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Spesifikasi
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Humbucker (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
























