





Squier FSR Classic Vibe 60s Custom Telecaster with Gold Hardware and Laurel FB in Oxblood
A nod to the double-bound Tele® models of the 1960s, the Classic Vibe '60s Custom Telecaster creates incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Barrel Steel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $521.55
-65%$521.55
$182.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to the double-bound Tele® models of the 1960s, the Classic Vibe '60s Custom Telecaster creates incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
| Body Shape | Telecaster® |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| No. of Frets | 21 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Dot Inlays |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage Style Tele® with Barrel Steel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Chrome |
























