






Squier FSR Classic Vibe 60s Jazzmaster with Laurel FB in Olive Metallic
The Classic Vibe ‘60s Jazzmaster is a faithful and striking homage to the iconic Fender favorite, producing undeniable Jazzmaster tone, courtesy of its dual Fender-Designed alnico single coil pickups. Player-friendly features include a slim and comfortable “C”-shaped neck profile with an easy-playing 9.5”-radius fingerboard and narrow-tall frets, a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects, and a floating bridge with barrel saddles. This throwback Squier model also features 1960s inspired headstock markings, nickel-plated hardware and a slick vintage-tinted gloss neck finish for an old-school aesthetic.
| Colour | Antique Olive |
| Series | Classic Vibe |
| Dimensions | 4.1x15x44 IN |
| Weight | 4.54 kg |
| Body | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Control Knobs | Aged White Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Position Inlays | Pearloid Dots |
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Narrow Tall |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge Pickup | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickup | N/A |
| Neck Pickup | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Lead Circuit Controls (Slide Switch Down): Volume (Neck), Volume (Bridge), Master Tone; Rhythm Circuit Controls (Slide Switch Up): Two Thumbwheel Controls for Neck Pickup Volume and Tone |
| Pickup Switching | Neck pickup only (rhythm circuit); neck only, neck and bridge, bridge only (lead circuit) |
| Pickup Configuration | SS |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style with Non-Locking Floating Vibrato |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | NPS, .009-.042 Gauges |
| Product Type | Guitars |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe ‘60s Jazzmaster is a faithful and striking homage to the iconic Fender favorite, producing undeniable Jazzmaster tone, courtesy of its dual Fender-Designed alnico single coil pickups. Player-friendly features include a slim and comfortable “C”-shaped neck profile with an easy-playing 9.5”-radius fingerboard and narrow-tall frets, a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects, and a floating bridge with barrel saddles. This throwback Squier model also features 1960s inspired headstock markings, nickel-plated hardware and a slick vintage-tinted gloss neck finish for an old-school aesthetic.
| Colour | Antique Olive |
| Series | Classic Vibe |
| Dimensions | 4.1x15x44 IN |
| Weight | 4.54 kg |
| Body | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Control Knobs | Aged White Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Position Inlays | Pearloid Dots |
| Body Shape | Jazzmaster® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Fret Size | Narrow Tall |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge Pickup | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickup | N/A |
| Neck Pickup | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Lead Circuit Controls (Slide Switch Down): Volume (Neck), Volume (Bridge), Master Tone; Rhythm Circuit Controls (Slide Switch Up): Two Thumbwheel Controls for Neck Pickup Volume and Tone |
| Pickup Switching | Neck pickup only (rhythm circuit); neck only, neck and bridge, bridge only (lead circuit) |
| Pickup Configuration | SS |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style with Non-Locking Floating Vibrato |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | NPS, .009-.042 Gauges |
| Product Type | Guitars |
























