





Squier FSR Classic Vibe 70s Jaguar with Laurel FB in Daphne Blue
The Classic Vibe '70s Jaguar® turns up the volume on retro style and produces incredible tone courtesy of its dual Fender-Designed alnico single coil pickups. Small hands will appreciate the short 24" scale length and slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets. This Jaguar is faithful to the original with a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects and floating bridge with barrel saddles for solid string stability. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
| Body Shape | Jaguar® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall frets |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Blocks |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style with Non-Locking Floating Vibrato |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe '70s Jaguar® turns up the volume on retro style and produces incredible tone courtesy of its dual Fender-Designed alnico single coil pickups. Small hands will appreciate the short 24" scale length and slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets. This Jaguar is faithful to the original with a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects and floating bridge with barrel saddles for solid string stability. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
| Body Shape | Jaguar® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall frets |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Blocks |
| Pickups | Fender® Designed Alnico Single-Coil (Bridge), Fender® Designed Alnico Single-Coil (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style with Non-Locking Floating Vibrato |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel |
























