




Squier FSR Sonic Mustang HH with White Pickguard and Maple FB in Sonic Blue
The Squier Sonic® Mustang® HH is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic Fender® style and inspiring tone for players at any stage. This Mustang sports a slim and inviting "C"-shaped neck profile and a thin, lightweight body for optimal playing comfort while a pair of Squier® humbucking pickups (HH) serve up substantial, high-output tone. Further details of this model include a short 24" scale length, a 6-saddle hardtail bridge for reliable intonation, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning and durable chrome-plated hardware that is sure to catch the spotlight.
Spesifikasi
| Body Shape | Mustang® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Ceramic Humbucker (Bridge), Ceramic Humbucker (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Top-Load Hardtail with Block Saddles |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $208.05
-65%$208.05
$72.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Squier Sonic® Mustang® HH is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic Fender® style and inspiring tone for players at any stage. This Mustang sports a slim and inviting "C"-shaped neck profile and a thin, lightweight body for optimal playing comfort while a pair of Squier® humbucking pickups (HH) serve up substantial, high-output tone. Further details of this model include a short 24" scale length, a 6-saddle hardtail bridge for reliable intonation, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning and durable chrome-plated hardware that is sure to catch the spotlight.
Spesifikasi
| Body Shape | Mustang® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Profile | "C" Shape |
| Fretboard Material | Maple |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Tall Frets |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Ceramic Humbucker (Bridge), Ceramic Humbucker (Neck) |
| Bridge | 6-Saddle Top-Load Hardtail with Block Saddles |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Hardware Finish | Chrome |
























