





Sterling by Music Man AX3QM Axis Quilted Maple in Spectrum Blue
A staple in the history of iconic guitars, the Axis is a modern encapsulation of guitar innovations. Featuring a 5-way selector, an asymmetrical neck, and a vintage-inspired tremolo, the Axis pays homage to the history of guitars without compromising any convenience. All new for 2022, the Axis is sure to turn heads with its new quilted maple finishes, Spectrum Red and Spectrum Blue.
Specifications :
| Body Material | JABON with Quilted Maple Veneer (Top) |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12" (24 cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Frets |
| Fretboard Inlays | Dot Markers |
| Bridge | Fulcrum Tremolo Bridge |
| Strings | .009-.042 Gauges |
| Tuning Machines | Die-Cast |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A staple in the history of iconic guitars, the Axis is a modern encapsulation of guitar innovations. Featuring a 5-way selector, an asymmetrical neck, and a vintage-inspired tremolo, the Axis pays homage to the history of guitars without compromising any convenience. All new for 2022, the Axis is sure to turn heads with its new quilted maple finishes, Spectrum Red and Spectrum Blue.
Specifications :
| Body Material | JABON with Quilted Maple Veneer (Top) |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12" (24 cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Frets |
| Fretboard Inlays | Dot Markers |
| Bridge | Fulcrum Tremolo Bridge |
| Strings | .009-.042 Gauges |
| Tuning Machines | Die-Cast |
























