





Sterling by Music Man Cutlass CT30SSS with Laurel FB in Charcoal Frost
The popular Modern Classic “Cutlass” guitar has returned to Sterling by Music Man, featuring a HSS or SSS pickup configuration with 5-way switching, vintage style tremolo, and an oversized 4 + 2 headstock.
Specifications :
| Body Material | Poplar |
| Body Colour | Charcoal Frost |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12" (24cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Pickup | SSS |
| Bridge | Fulcrum Tremolo |
| Pickguard | Tortoise Shell |
| Strings | 009-.042 |
| Tuning Machines | Diecast |
Original: $307.80
-65%$307.80
$107.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The popular Modern Classic “Cutlass” guitar has returned to Sterling by Music Man, featuring a HSS or SSS pickup configuration with 5-way switching, vintage style tremolo, and an oversized 4 + 2 headstock.
Specifications :
| Body Material | Poplar |
| Body Colour | Charcoal Frost |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12" (24cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Pickup | SSS |
| Bridge | Fulcrum Tremolo |
| Pickguard | Tortoise Shell |
| Strings | 009-.042 |
| Tuning Machines | Diecast |
























