







Sterling by Music Man Jared Dines Signature in Olympic White
About This Product
Meet the Jared Dines Artist Series StingRay guitar. Engineered to meet the demands of the multi-talented guitarist’s technique, this StingRay model is unlike any other you've seen from Sterling by Music Man before.
Uniquely made with a kill switch and a single stacked tone/volume dual knob, the Jared Dines is the only StingRay guitar to feature 24 frets and hot-rodded dual humbucking pickups. To complete the design, the guitar sports a hard maple neck, a Nyatoh body with a vintage-style tremolo bridge, locking tuners, and eye-catching gold hardware.
Spesifikasi
| Body Material | Nyatoh |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12" (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 24 Frets, Medium High |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Pickups | Sterling by Music Man Designed Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking Tuners |
| Hardware Finish | Gold |
Original: $778.05
-65%$778.05
$272.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About This Product
Meet the Jared Dines Artist Series StingRay guitar. Engineered to meet the demands of the multi-talented guitarist’s technique, this StingRay model is unlike any other you've seen from Sterling by Music Man before.
Uniquely made with a kill switch and a single stacked tone/volume dual knob, the Jared Dines is the only StingRay guitar to feature 24 frets and hot-rodded dual humbucking pickups. To complete the design, the guitar sports a hard maple neck, a Nyatoh body with a vintage-style tremolo bridge, locking tuners, and eye-catching gold hardware.
Spesifikasi
| Body Material | Nyatoh |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12" (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 24 Frets, Medium High |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Pickups | Sterling by Music Man Designed Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking Tuners |
| Hardware Finish | Gold |
























