






Sterling by Music Man LK100 Steve Lukather Signature in Bohdi Blue
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Luke features a classic “V” contoured roasted maple neck, push-push 12dB active boost, 5-way balanced switching, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
| Body Material | Flame Maple Veneer (Top), Nyatoh (Back) |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12” (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5” (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Sterling by Music Man CUstom Designed Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man CUstom Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking |
| Hardware Finish | Nickel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Luke features a classic “V” contoured roasted maple neck, push-push 12dB active boost, 5-way balanced switching, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
| Body Material | Flame Maple Veneer (Top), Nyatoh (Back) |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12” (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5” (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 Narrow Frets |
| Fretboard Inlays | White Dot Inlays |
| Pickups | Sterling by Music Man CUstom Designed Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man CUstom Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking |
| Hardware Finish | Nickel |
























