





Sterling by Music Man LK100 Steve Lukather Signature in Flame Maple Blueberry Burst
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Luke features a classic “V” countered roasted maple neck, push-push 9V active boost, 5-way balanced switching, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
Specs
| Body Material | Flame Maple Veneer (Top), Nyatoh (Body) |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 22 Frets, Narrow |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Pickups | Sterling Man by Music Man Designed Humbucker (Bridge), Sterling Man by Music Man Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking Tuners |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Luke features a classic “V” countered roasted maple neck, push-push 9V active boost, 5-way balanced switching, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
Specs
| Body Material | Flame Maple Veneer (Top), Nyatoh (Body) |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5" (64.8cm) |
| No. of Frets | 22 Frets, Narrow |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Pickups | Sterling Man by Music Man Designed Humbucker (Bridge), Sterling Man by Music Man Designed Humbucker (Neck) |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Tuning Machines | Locking Tuners |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
























