





Sterling by Music Man CT30CHSS Cutlass Classic in Daphne Blue
The SUB Series Cutlass gets a vintage-inspired refresh with upgraded Alnico pickups for dynamic tones, a stunning stained neck, and retro finishes that nod to the classics. The modern HSS configuration ensures versatile sound, perfect for any style. A timeless design, now with even more to love.
| Body Shape | Cutlass |
| Body Material | Poplar |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12” (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5” (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Sterling by Music Man Designer Alnico Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man Designer Alnico Humbucker (Neck) |
| Bridge | Fulcrum Tremolo |
| Pickguard | Parchment |
| Strings | .009 – .042 Gauges |
| Tuning Machines | Diecast |
| Hardware Finish | Nickel |
Original: $464.27
-65%$464.27
$162.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SUB Series Cutlass gets a vintage-inspired refresh with upgraded Alnico pickups for dynamic tones, a stunning stained neck, and retro finishes that nod to the classics. The modern HSS configuration ensures versatile sound, perfect for any style. A timeless design, now with even more to love.
| Body Shape | Cutlass |
| Body Material | Poplar |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Fretboard Radius | 12” (30.5cm) |
| Scale Length | 25.5” (64.8 cm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Inlays |
| Pickups | Sterling by Music Man Designer Alnico Humbucker (Bridge), Sterling by Music Man Designer Alnico Humbucker (Neck) |
| Bridge | Fulcrum Tremolo |
| Pickguard | Parchment |
| Strings | .009 – .042 Gauges |
| Tuning Machines | Diecast |
| Hardware Finish | Nickel |
























