
TC Electronic Level Pilot X Volume controller
LEVEL PILOT X is a stylish, high-resolution volume solution that fits into any active speaker setup quickly and easily and with a minimum of clutter and wires. This results in convenient and high-precision control over your levels where you would ideally want it: right at your fingertips.
Whether you are a passionate hobbyist recording in your bedroom, a musician with a small home studio setup or working at a pro recording facility, LEVEL PILOT X makes sure the volume is always exactly where you need it, when you need it.
Spesifications
| Cabling | Fully balanced quad-core cable |
| Connectivity | 2x Female / 2x Male XLR |
| Potentiometer | Bourns stereo, fully balanced |
| Power requirements | None |
| Bottom surface | Rubberized 'slip free' |
| Range | Off - 0dB damping |
| Dimensions | 45mm W (Top) / 60mm W (Bottom) x 50mm H |
| Finish | Sandblast Aluminum |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LEVEL PILOT X is a stylish, high-resolution volume solution that fits into any active speaker setup quickly and easily and with a minimum of clutter and wires. This results in convenient and high-precision control over your levels where you would ideally want it: right at your fingertips.
Whether you are a passionate hobbyist recording in your bedroom, a musician with a small home studio setup or working at a pro recording facility, LEVEL PILOT X makes sure the volume is always exactly where you need it, when you need it.
Spesifications
| Cabling | Fully balanced quad-core cable |
| Connectivity | 2x Female / 2x Male XLR |
| Potentiometer | Bourns stereo, fully balanced |
| Power requirements | None |
| Bottom surface | Rubberized 'slip free' |
| Range | Off - 0dB damping |
| Dimensions | 45mm W (Top) / 60mm W (Bottom) x 50mm H |
| Finish | Sandblast Aluminum |
























