




Tokai ES-78 SR semi hollow in Seethru Red Traditional Series
| BODY | Maple Arched Top Maple Side & Back |
| NECK | Canadian Maple Set-Neck |
| NECK Profile | U shape / 22F / R350 |
| Scale | 628.00mm |
| FRETS | Sanko SBB-213(Medium Jumbo Size) Made in Japan |
| NUT | Cow Bone(Width:43.0mm) |
| FINGERBOARD | Carbonized Jatoba Wood |
| MACHINE HEADS | SD800G_P04 MK II Made in Korea |
| BRIDGE | [Tokai Original]LS-VBC Bridge MK II Made in Korea [Tokai Original]LS-VTC Tailpiece MK II Made in Korea |
| PICKUPS | [Tokai Original]LSC-F x 2 MK II Made in Korea |
| CONTROLS | 2V, 2T, 3way-SW |
| STRINGS | D'Addario 10-46 |
| FINISH | Poly Finish |
Original: $498.75
-65%$498.75
$174.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| BODY | Maple Arched Top Maple Side & Back |
| NECK | Canadian Maple Set-Neck |
| NECK Profile | U shape / 22F / R350 |
| Scale | 628.00mm |
| FRETS | Sanko SBB-213(Medium Jumbo Size) Made in Japan |
| NUT | Cow Bone(Width:43.0mm) |
| FINGERBOARD | Carbonized Jatoba Wood |
| MACHINE HEADS | SD800G_P04 MK II Made in Korea |
| BRIDGE | [Tokai Original]LS-VBC Bridge MK II Made in Korea [Tokai Original]LS-VTC Tailpiece MK II Made in Korea |
| PICKUPS | [Tokai Original]LSC-F x 2 MK II Made in Korea |
| CONTROLS | 2V, 2T, 3way-SW |
| STRINGS | D'Addario 10-46 |
| FINISH | Poly Finish |
























