Blackstar Debut 100R 1X12 Combo in Cream
Blackstar Debut 100R Features:
  • A 100W all-analog solid-state combo inspired by the non-nonsense workflow of old-school tube and solid-state amplifiers
  • 2-channel design allows you to instantly toggle between clean and dirty tones with a footswitch
  • Speaker-emulated line-out/headphone jack for easy direct monitoring and noise-free recording
  • ISF takes you from a tight American sound to a more open and woody feel with the twist of a knob
  • 3-band EQ and Clean/Bright switch to sculpt your tone for any application
  • Spacious-sounding onboard reverb with distinct plate and hall settings
Tech Specs
  • Type:Solid State Amp
  • Number of Channels:2
  • Output Power:100W (5W setting)
  • Speaker Size:1 x 12" Blackstar Anthem 100
  • Reverb:Plate, Hall Reverb
  • EQ:3-band EQ, Bright switch, ISF control
  • Inputs:1 x 1/4" (input), 1 x 1/8" (line in)
  • Effects Loop:Yes, Stereo
  • Headphones:1 x 1/4" (headphones/line out)
  • Footswitch I/O:1 x 1/4" (channel, reverb)
  • Construction Material:Cream Tolex, Oxblood Grille
  • Power Source:Standard IEC AC cable
  • Manufacturer Part Number:DEBUT100R
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Blackstar Debut 100R Features:
Tech Specs
  • Type:Solid State Amp
  • Number of Channels:2