Blackstar Debut 10E 2x3-Inch 10-Watt Combo Amp in Cream/Oxblood
Primo Analog Topology Meets High-End Boutique Cosmetics
Infinite Shape Feature (ISF) Dials in Your Drive Tones
Stereo 3-Inch Linear-Response Speakers
Speaker-Emulated Output
Built-in Digital Tape Delay
Blackstar Debut 10E Guitar Combo Amplifier Features :
  • 10-watt analog combo guitar amplifier by Blackstar
  • Perfect for practicing, home recording, and mobile gigging
  • Infinite Shape Feature gives you a plethora of gain options
  • Tape-based delay effect adds dimension to your playing
  • MP3 input for jamming along to your favorite music
  • Speaker-emulated line-out for silent practice or recording
  • 2 x 3-inch linear-response speakers deliver rich playback tones
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Number of Channels : 2 (clean/overdrive switch)
  • Total Power : 10W
  • Speaker Size : 2 x 3" Speakers
  • Effects : Tape Echo Delay
  • EQ : ISF Control
  • Inputs : 1 x 1/4" (instrument), 1 x 1/8" (line in)
  • Outputs : 1 x 1/8" (speaker-emulated out/headphones)
  • Construction Material : Cream Covering
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 8.5"
  • Width : 9.92"
  • Depth : 5.59"
  • Weight : 6.6 lbs.
  • Manufacturer Part Number : DEBUT10E
Description
Speaker-Emulated Output
Built-in Digital Tape Delay
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Total Power : 10W
  • Effects : Tape Echo Delay
  • EQ : ISF Control
  • Height : 8.5"
  • Width : 9.92"
  • Depth : 5.59"