Blackstar Debut 50R 1x12-Inch 50-Watt Combo Amp in Cream Oxblood
Solid-State Cleans, Tube-Inspired Overdrive
MOSFET Preamp for Hot Tube-Style Tones
Infinite Shape Feature (ISF) Dials In Your Drive Tones
Speaker-Emulated Output
Blackstar Debut 50R 1 x 12-inch 50-watt Combo Amplifier Features :
  • 2-channel design allows you to instantly toggle between clean and dirty tones with a footswitch
  • Speaker-emulated line-out/headphone jack for easy direct monitoring and noise-free recording
  • 3-band EQ and Clean/Bright switch to sculpt your tone for any application
  • Spacious-sounding onboard reverb with distinct plate and hall settings
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Number of Channels : 2 channels, 4 voices
  • Total Power : 50W (5W setting)
  • Speaker Size : 1 x 12" Custom-Designed Speaker
  • Reverb : Plate, Hall
  • EQ : 3-band EQ, ISF (OD channel), Bright switch (clean)
  • Inputs : 1 x 1/4", 1 x 1/8" (line in)
  • Effects Loop : Yes
  • Headphones : 1 x 1/4"
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (clean/overdrive, reverb)
  • Footswitch Included : No
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 14.96"
  • Width : 18.11"
  • Depth : 9.05"
  • Weight : 19.8 lbs.
  • Manufacturer Part Number : DEBUT50R
Description
Speaker-Emulated Output
Tech Specs :
  • Type : Solid State
  • Reverb : Plate, Hall
  • Effects Loop : Yes
  • Headphones : 1 x 1/4"
  • Footswitch Included : No
  • Height : 14.96"
  • Width : 18.11"
  • Depth : 9.05"