Blackstar HT-20RH MKII 20-Watt Tube Head with Reverb
Packed with Tone, Loaded with Features
Revoiced channels for top-tier tone
Patented Infinite Shape Feature
Loaded with player-friendly additions
Blackstar HT Studio 20RH MkII 20-watt Tube Head Features :
  • 20-watt all-tube guitar amp head
  • 2 footswitchable channels with voicing switches deliver tonal flexibility
  • Coax sparkling highs and lucid lows from the boutique-style clean channel
  • Overdrive channel supplies enough gain for blues, classic rock, hard rock, and metal
  • Infinite Shape Feature (ISF) dials in everything from American to British high-gain tones
  • Power reduction circuit takes your wattage down to a bedroom-friendly 2 watts
  • Speaker-emulated output with 1x12 and 4x12 options for recording or running straight to a PA
  • Digital reverb adds dimension to your playing without washing it out
  • Effects loop with Loop Level switch makes integrating your pedalboard and other effects easy
  • USB audio output makes recording easy
  • MP3/Line In for jamming along to your favorite music
  • 2-way footswitch included
Tech Specs :
  • Type : Tube
  • Number of Channels : 2
  • Total Power : 20W (2W setting)
  • Preamp Tubes : 2 x 12AX7
  • Power Tubes : 2 x EL84
  • Reverb : Digital Reverb
  • EQ : 3-band EQ, ISF control
  • Inputs : 1 x 1/4" (instrument), 1 x 1/8" (line in)
  • Outputs : 1 x 1/4" (16 ohms), 2 x 1/4" (1 x 8 ohm/2 x 16 ohm), 1 x XLR (DI out)
  • Headphones : 1 x 1/4" (headphones/line out)
  • Effects Loop : Yes
  • USB : 1 x Type B
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (voicings, channel)
  • Footswitch Included : Yes, 2-button footswitch
  • Construction Material : Black Leatherette
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 9.60"
  • Width : 18.62"
  • Depth : 8.74"
  • Weight : 21.16 lbs.
  • Manufacturer Part Number : HT20RHMKII
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 2-way footswitch included
Tech Specs :
  • Type : Tube
  • Number of Channels : 2
  • Preamp Tubes : 2 x 12AX7
  • Power Tubes : 2 x EL84
  • Reverb : Digital Reverb
  • EQ : 3-band EQ, ISF control
  • Effects Loop : Yes
  • USB : 1 x Type B
  • Height : 9.60"
  • Width : 18.62"
  • Depth : 8.74"