




Charvel Limited Edition Pro-Mod San Dimas Style 1 HH FR M in Sin City Sparkle
High-output Seymour Duncan® JB and Seymour Duncan '59™ humbucking pickups are directly mounted to the body, cranking out high octane rock ‘n’ roll tone with plenty of sweet overtones. The volume control features push/pull coil splitting for even more tonal variations, while the no-load tone control operates as a standard tone control from positions one through nine and is removed from the circuit at position ten for transparent sound that lets the full natural voice of the guitar shine through. With the Floyd Rose® 1000 Series double-locking tremolo bridge system, dive to the deepest depths without sacrificing tuning stability.
GENERAL
| Model Number | 2965001521 |
|---|---|
| Series | Pro-Mod |
| Color | Sin City Sparkle |
| Style | 2 Humbucking |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
ELECTRONICS
| Bridge Pickup | Seymour Duncan® JB™ TB-4 |
|---|---|
| Neck Pickup | Seymour Duncan® '59™ SH-1N |
| Pickup Color | Black |
| Controls | Volume (Push/Pull Coil Split), No-Load Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Both Inner Coils, Position 3. Neck Pickup - (Split Engaged) - Position 1. Bridge Outer Coil, Position 2. Both Outer Coils, Position 3. Neck Outer Coil |
| Pickup Configuration | HH |
BODY
| Body Finish | Gloss |
|---|---|
| Body Shape | San Dimas® Style 1 |
| Body Material | Alder |
HARDWARE
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo |
|---|---|
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Pickguard | None |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
NECK
| Neck Material | Maple |
|---|---|
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Neck Binding | None - Rolled Fingerboard Edges |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Fingerboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Truss Rod Nut | Heel-Mount Truss Rod Adjustment Wheel |
| Headstock | Color Matched Licensed Fender® Stratocaster |
MISCELLANEOUS
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
|---|---|
| Strap Buttons | Standard |
Original: $1,356.60
-65%$1,356.60
$474.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
High-output Seymour Duncan® JB and Seymour Duncan '59™ humbucking pickups are directly mounted to the body, cranking out high octane rock ‘n’ roll tone with plenty of sweet overtones. The volume control features push/pull coil splitting for even more tonal variations, while the no-load tone control operates as a standard tone control from positions one through nine and is removed from the circuit at position ten for transparent sound that lets the full natural voice of the guitar shine through. With the Floyd Rose® 1000 Series double-locking tremolo bridge system, dive to the deepest depths without sacrificing tuning stability.
GENERAL
| Model Number | 2965001521 |
|---|---|
| Series | Pro-Mod |
| Color | Sin City Sparkle |
| Style | 2 Humbucking |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
ELECTRONICS
| Bridge Pickup | Seymour Duncan® JB™ TB-4 |
|---|---|
| Neck Pickup | Seymour Duncan® '59™ SH-1N |
| Pickup Color | Black |
| Controls | Volume (Push/Pull Coil Split), No-Load Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Both Inner Coils, Position 3. Neck Pickup - (Split Engaged) - Position 1. Bridge Outer Coil, Position 2. Both Outer Coils, Position 3. Neck Outer Coil |
| Pickup Configuration | HH |
BODY
| Body Finish | Gloss |
|---|---|
| Body Shape | San Dimas® Style 1 |
| Body Material | Alder |
HARDWARE
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo |
|---|---|
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Pickguard | None |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
NECK
| Neck Material | Maple |
|---|---|
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Neck Binding | None - Rolled Fingerboard Edges |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Fingerboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Truss Rod Nut | Heel-Mount Truss Rod Adjustment Wheel |
| Headstock | Color Matched Licensed Fender® Stratocaster |
MISCELLANEOUS
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
|---|---|
| Strap Buttons | Standard |
























