




Charvel Satchel Signature Pro-Mod DK in Satin White Bengal
The bolt-on maple neck has a Fender® Stratocaster® headstock with Charvel-branded die-cast tuners, graphite reinforcement, heel-mount truss rod adjustment wheel and Charvel neck plate. Atop that is a 12”-16” compound-radius maple fingerboard with 22 jumbo frets and black dot inlays. Other features include a three-way toggle pickup switch, top-loaded Floyd Rose® 1000 Series double-locking tremolo bridge system, and more.
ALDER DINKY™ BODY

12"-16" COMPOUND RADIUS MAPLE FINGERBOARD
22 JUMBO FRETS
FISHMAN® FLUENCE® CLASSIC PRF-CHB PICKUPS
THREE-WAY PICKUP TOGGLE SWITCH AND VOLUME CONTROL WITH PUSH/PULL VOICE ACTIVATION
4-BOLT SERIALIZED NECK PLATE

HEEL-MOUNT TRUSS ROD ADJUSTMENT WHEEL

FLOYD ROSE®1000 SERIES DOUBLE-LOCKING TREMOLO BRIDGE SYSTEM

GENERAL
| Model Number | 2969001576 |
|---|---|
| Series | Artist Signature |
| Platform | Artist |
| Color | Satin White Bengal |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
ELECTRONICS
| Bridge Pickup | Fishman® Fluence® Classic PRF-CHB |
|---|---|
| Neck Pickup | Fishman® Fluence® Classic PRF-CHB |
| Pickup Color | Zebra (Black/White) |
| Controls | Volume (Push/Pull Voice Activation) |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Special Electronics | Active Electronics |
| Pickup Configuration | HH |
BODY
| Body Finish | Satin |
|---|---|
| Body Shape | Dinky® |
| Body Material | Alder |
HARDWARE
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Top-Loaded) |
|---|---|
| Hardware Finish | Black |
| Tremolo Arm | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Pickguard | None |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
| Saddle Height Wrench | N/A |
NECK
| Neck Material | Maple |
|---|---|
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
| Neck Binding | None - Rolled Fingerboard Edges |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Fingerboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Truss Rod Nut | Heel-Mount Truss Rod Adjustment Wheel |
| String Trees | Floyd Rose® Retainer Bar |
| Headstock | Licensed Fender® Stratocaster® |
| Neck Plate | 4-Bolt Serialized |
MISCELLANEOUS
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
|---|---|
| Strap Buttons | Standard |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The bolt-on maple neck has a Fender® Stratocaster® headstock with Charvel-branded die-cast tuners, graphite reinforcement, heel-mount truss rod adjustment wheel and Charvel neck plate. Atop that is a 12”-16” compound-radius maple fingerboard with 22 jumbo frets and black dot inlays. Other features include a three-way toggle pickup switch, top-loaded Floyd Rose® 1000 Series double-locking tremolo bridge system, and more.
ALDER DINKY™ BODY

12"-16" COMPOUND RADIUS MAPLE FINGERBOARD
22 JUMBO FRETS
FISHMAN® FLUENCE® CLASSIC PRF-CHB PICKUPS
THREE-WAY PICKUP TOGGLE SWITCH AND VOLUME CONTROL WITH PUSH/PULL VOICE ACTIVATION
4-BOLT SERIALIZED NECK PLATE

HEEL-MOUNT TRUSS ROD ADJUSTMENT WHEEL

FLOYD ROSE®1000 SERIES DOUBLE-LOCKING TREMOLO BRIDGE SYSTEM

GENERAL
| Model Number | 2969001576 |
|---|---|
| Series | Artist Signature |
| Platform | Artist |
| Color | Satin White Bengal |
| Number of Strings | 6 |
| Orientation | Right-Hand |
ELECTRONICS
| Bridge Pickup | Fishman® Fluence® Classic PRF-CHB |
|---|---|
| Neck Pickup | Fishman® Fluence® Classic PRF-CHB |
| Pickup Color | Zebra (Black/White) |
| Controls | Volume (Push/Pull Voice Activation) |
| Pickup Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge And Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Special Electronics | Active Electronics |
| Pickup Configuration | HH |
BODY
| Body Finish | Satin |
|---|---|
| Body Shape | Dinky® |
| Body Material | Alder |
HARDWARE
| Bridge | Floyd Rose® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Top-Loaded) |
|---|---|
| Hardware Finish | Black |
| Tremolo Arm | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Tuning Machines | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Pickguard | None |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
| Saddle Height Wrench | N/A |
NECK
| Neck Material | Maple |
|---|---|
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
| Neck Binding | None - Rolled Fingerboard Edges |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Fingerboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | Floyd Rose® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Truss Rod Nut | Heel-Mount Truss Rod Adjustment Wheel |
| String Trees | Floyd Rose® Retainer Bar |
| Headstock | Licensed Fender® Stratocaster® |
| Neck Plate | 4-Bolt Serialized |
MISCELLANEOUS
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
|---|---|
| Strap Buttons | Standard |
























