Fujigen FGN J-Standard Iliad JIL-ASH-DE664R OPB in Open Pore Black with Fishman Fluence
Neck Body Combination: Bolt-on Neck
Guitar Body Wood: Ash
Guitar Neck Wood: Maple U-Shaped
Guitar Fretboard: Rosewood
Lower Upper Threshold: 26.14" (664mm)
Guitar Frets: 24F Jumbo C.F.S.
Guitar Tuning Mechanism: GOTOH® SG381-07 MG-T
Guitar Bridge: FGN FB-S05
This guitar was imported by Fujigen FGN Guitar Türkiye Distributor Senkop Music.
Guitar's Metal Part Color: Black
Guitar Neck Pickup: FISHMAN® Fluence Modern Humbucker Alnico PRF-MHB-AB1
Middle Pickup of the Guitar: -
Guitar Bridge Pickup: FISHMAN® Fluence Modern Humbucker Ceramic PRF-MHB-CB1
Controls: 1 Volume, 1 Tone w/ Push-Pull SW (Voice Select), 3 Option Lever SW
Guitar Body Finish: Open Pore Matte
Guitar Strings: D'Addario EXL116 (.011-.052)
Others: Factory Tuning: DropC (1D, 2A, 3F, 4C, 5G, 6C)
Original Carrying Bag is Included in the Price.
Description
Guitar Body Wood: Ash
Guitar Fretboard: Rosewood
Guitar Frets: 24F Jumbo C.F.S.
Guitar Bridge: FGN FB-S05
Middle Pickup of the Guitar: -