Fujigen FGN Iliad JIL2-ASH-DE664-R/OPB in Open Pore Black
Construction Bolt-on Neck
Body Ash
Neck Maple U-Shape
Fingerboard Rosewood
Scale 26.14" (664mm)
Frets 24F Jumbo C.F.S.
Tuners GOTOH® SG381-07 MG-T
Bridge FGN FB-S05
Hardware Color Black
Pickup (Neck) FISHMAN® Fluence Modern Humbucker Alnico PRF-MHB-AB1
Pickup (Bridge) FISHMAN® Fluence Modern Humbucker Ceramic PRF-MHB-CB1
Controls 1Volume, 1Tone w/ Push-Pull SW (Voice Select), 3Way Lever SW
Body Finish Open Pore Matte
Strings D'Addario EXL116 (.011-.052)
Others Factory Tuning : DropC (1D, 2A, 3F, 4C, 5G, 6C)
Accessories Original Gig Bag
Color OPB (Open Pore Black)
Country of Origin Japan
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Construction Bolt-on Neck
Body Ash
Neck Maple U-Shape
Fingerboard Rosewood
Scale 26.14" (664mm)
Frets 24F Jumbo C.F.S.
Tuners GOTOH® SG381-07 MG-T
Bridge FGN FB-S05
Hardware Color Black
Body Finish Open Pore Matte