Fujigen FGN Iliad JIL3-ASH-DE664-R/OPB in Open Pore Black
Specification
Construction Bolt-on Neck
Body Ash
Neck Maple U-Shape
Fingerboard Rosewood
Scale 26.14" (664mm)
Frets 24F Jumbo C.F.S.
Tuners GOTOH® SG381-07 MG-T
Bridge FB-S05
Tailpiece -
Hardware Color Black
Pickup (Neck) FISHMAN®M 36-AB1
Pickup (Middle) -
Pickup (Bridge) FISHMAN®M 36-CB1
Controls 1Volume w/ Push-Pull SW (Voice 3-Split), 1Tone w/ Push-Pull SW (Voice 1/2), 3Way Toggle SW
Body Finish Open Pore Matte
Strings D'Addario EXL116 (.011-.052)
Others Factory Tuning : DropC (1D, 2A, 3F, 4C, 5G, 6C)
Accessories Premium Soft Case
Color OPB (Open Pore Black)
664mm (26.1") long scale neck. 16mm (0.6") longer than the regular long scale works well with down tuned heavy gauge strings yet can be played like a regular guitar.
-65%
Description
Specification
Construction Bolt-on Neck
Body Ash
Neck Maple U-Shape
Fingerboard Rosewood
Scale 26.14" (664mm)
Frets 24F Jumbo C.F.S.
Tuners GOTOH® SG381-07 MG-T
Bridge FB-S05
Tailpiece -
Hardware Color Black
Pickup (Neck) FISHMAN®M 36-AB1
Pickup (Middle) -
Body Finish Open Pore Matte
Accessories Premium Soft Case
Color OPB (Open Pore Black)