





Gretsch Electromatic Pristine LTD Jet Electric Guitar w/Bigsby Laurel FB In Petrol
Specifications
| Body Shape | Jet™ |
| Body Material | Arched Maple (Top), Mahogany (Body) |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Profile | Thin ""U"" |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12"" (305 mm) |
| Scale Length | 24.6"" (625 mm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | FT-5E Filter’Tron™ (Bridge), FT-5E Filter’Tron™ (Neck) |
| Bridge | Adjusto-Matic™ bridge with Bigsby® B70 tailpiece |
| Pickguard | Gold Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Hardware Finish | Gold |
Original: $904.02
-65%$904.02
$316.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Body Shape | Jet™ |
| Body Material | Arched Maple (Top), Mahogany (Body) |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Profile | Thin ""U"" |
| Fretboard Material | Laurel |
| Fretboard Radius | 12"" (305 mm) |
| Scale Length | 24.6"" (625 mm) |
| No. of Frets | 22 Medium Jumbo Frets |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | FT-5E Filter’Tron™ (Bridge), FT-5E Filter’Tron™ (Neck) |
| Bridge | Adjusto-Matic™ bridge with Bigsby® B70 tailpiece |
| Pickguard | Gold Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Hardware Finish | Gold |
























