







Gretsch G5420T Electromatic Hollowbody with Bigsby in Aspen Green
Specs
| Body Shape | Electromatic® Hollow Body |
| Body Material | 5-Ply Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | Black Top Filter'Tron™ |
| Pickguard | Silver Plexi w/ Black Gretsch® & Electromatic® Logos |
| Bridge | Adjusto-Matic™ with Bigsby® B60 Tailpiece |
| Strings | Nickel Plated Steel (.011-.049 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Open Back |
| Hardware Finish | Chrome |
Original: $786.60
-65%$786.60
$275.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Shape | Electromatic® Hollow Body |
| Body Material | 5-Ply Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Scale Length | 24.6" (625 mm) |
| No. of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Neo-Classic™ Thumbnail |
| Pickups | Black Top Filter'Tron™ |
| Pickguard | Silver Plexi w/ Black Gretsch® & Electromatic® Logos |
| Bridge | Adjusto-Matic™ with Bigsby® B60 Tailpiece |
| Strings | Nickel Plated Steel (.011-.049 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style Open Back |
| Hardware Finish | Chrome |
























