
Hartke HyDrive HL115 500W 1x15 inch Bass Amplifier Cabinet
The HL115 is a front ported, vented cabinet constructed of 16mm kiln-dried plywood, which dramatically reduces the overall weight of the cabinet. Black textured paint, powder-coated steel grille, and chrome-plated corners complete the rugged construction.
Features
- Description: 1 x 15" bass cabinet
- Power Handling: 500W RMS
- Impedance: 8Ω
- LF Driver: 15" HyDrive with paper/aluminum hybrid cone with neodymium magnet
- HF Driver: 1"
- HF Level Control: 3-position switch (-6dB, Off, On)
- Frequency Response: 35Hz–17kHz (-3dB) / 20Hz–17kHz (-10dB)
- Inputs: 2 x Twist & Lock, 2 x 1/4" (wired in parallel)
- Cabinet Type: Vented
- Cabinet Construction: Solid plywood, extensive bracing, dado joinery, textured paint finish
- Grille: Black perforated steel
- Weight: 39.1lb / 17.8kg
- Dimensions: 24" x 24" x 15" / 618mm x 618mm x 381mm
Specifications
| Description | 1 x 15" bass cabinet |
|---|---|
| Power Handling | 500 watts RMS |
| Impedance | 8Ω |
| LF Drivers | 15" HyDrive paper/aluminum hybrid cone with neodymium magnet |
| HF Driver | 1" |
| HF Level Control | 3-position switch (-6dB, Off, On) |
| Frequency Response | 35Hz–17kHz (-3dB), 20Hz–17kHz (-10dB) |
| Connections | 2 x Twist & Lock, 2 x 1/4" (wired in parallel) |
| Cabinet Type | Vented |
| Cabinet Construction | Kiln dried plywood, extensive bracing, dado joinery, textured paint finish |
| Grille | Black perforated steel |
| Dimensions | 24" x 24" x 15" / 618mm x 618mm x 381mm |
| Weight | 39.16 lb / 17.8 kg |
Original: $653.79
-65%$653.79
$228.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The HL115 is a front ported, vented cabinet constructed of 16mm kiln-dried plywood, which dramatically reduces the overall weight of the cabinet. Black textured paint, powder-coated steel grille, and chrome-plated corners complete the rugged construction.
Features
- Description: 1 x 15" bass cabinet
- Power Handling: 500W RMS
- Impedance: 8Ω
- LF Driver: 15" HyDrive with paper/aluminum hybrid cone with neodymium magnet
- HF Driver: 1"
- HF Level Control: 3-position switch (-6dB, Off, On)
- Frequency Response: 35Hz–17kHz (-3dB) / 20Hz–17kHz (-10dB)
- Inputs: 2 x Twist & Lock, 2 x 1/4" (wired in parallel)
- Cabinet Type: Vented
- Cabinet Construction: Solid plywood, extensive bracing, dado joinery, textured paint finish
- Grille: Black perforated steel
- Weight: 39.1lb / 17.8kg
- Dimensions: 24" x 24" x 15" / 618mm x 618mm x 381mm
Specifications
| Description | 1 x 15" bass cabinet |
|---|---|
| Power Handling | 500 watts RMS |
| Impedance | 8Ω |
| LF Drivers | 15" HyDrive paper/aluminum hybrid cone with neodymium magnet |
| HF Driver | 1" |
| HF Level Control | 3-position switch (-6dB, Off, On) |
| Frequency Response | 35Hz–17kHz (-3dB), 20Hz–17kHz (-10dB) |
| Connections | 2 x Twist & Lock, 2 x 1/4" (wired in parallel) |
| Cabinet Type | Vented |
| Cabinet Construction | Kiln dried plywood, extensive bracing, dado joinery, textured paint finish |
| Grille | Black perforated steel |
| Dimensions | 24" x 24" x 15" / 618mm x 618mm x 381mm |
| Weight | 39.16 lb / 17.8 kg |






















