Laney GH30R-112 30W 1x12 Tube Guitar Combo Amplifier in Black and Red
SPECIFICATIONS
Power: 30W (tube)
Tubes: Four 12AX7 (preamp); two EL34 (power amp)
Two channels
Speaker: 1x12 Celestion V-Type
Controls: 3-band EQ, mid shift, bright switch
Series effects loop with level adjust
Built-in digital reverb with pull focus
Aux. input
Cab-emulated DI post output
Outputs: 1x16 ohm, 1x8 ohm, 2x16 ohm, 1x4 ohm, 2x8 ohm
Side-mounted handles
Folding tilt-back mechanism
Two-color covering included
Footswitch included
Ground lift
CABINET DESIGN
CHANNELS
2
CHANNEL CONTROLS
CHANNEL 1 - DRIVE. CHANNEL 2 DRIVE AND VOLUME
CLASS
CLASS AB
DI SOCKET
BALANCED DI OUTPUT POST OUTPUT SECTION WITH SPEAKER EMULATION
DRIVERS
1 X CELESTION V-TYPE
EQUALISATION
PASSIVE BASS, MIDDLE (PULL SHIFT), TREBLE & MASTER TONE
FOOTSWITCH
FS2 MINI INCLUDED
FX LOOP(S)
(SERIES/SWITCHABLE LEVEL)
INPUTS
1 X JACK INPUT
OUTPUT VALVES
2 X EL34
POWER
30 WATTS RMS
PREAMP VALVES
4 X 12AX7
REVERB
YES - HIGH QUALITY DIGITAL REVERB WITH PULL FOCUS
SPEAKER CONNECTIONS
1 X 16 OHM, 1 X 8 OHM, 2 X 16 OHMS, 1 X 4 OHMS & 2 X 8 OHMS
BRIGHT SWITCH
CHANNEL 1 - PULL BRIGHT
CABINET EMULATION
CABINET EMULATED POST OUTPUT SECTION DI OUT
COVER
SUPPLIED WITH CUSTOM EMBROIDERED SLIP COVER
GROUND LIFT
YES
MASTER SECTION
MASTER TONE, MASTER OUTPUT
MP3 INPUT
YES - MINI JACK
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
SPECIFICATIONS
Power: 30W (tube)
Two channels
Speaker: 1x12 Celestion V-Type
Aux. input
Cab-emulated DI post output
Side-mounted handles
Folding tilt-back mechanism
Two-color covering included
Footswitch included
CABINET DESIGN
CHANNELS
2
CHANNEL CONTROLS
CLASS
CLASS AB
DI SOCKET
DRIVERS
1 X CELESTION V-TYPE
EQUALISATION
FOOTSWITCH
FS2 MINI INCLUDED
FX LOOP(S)
(SERIES/SWITCHABLE LEVEL)
INPUTS
1 X JACK INPUT
OUTPUT VALVES
2 X EL34
POWER
30 WATTS RMS
PREAMP VALVES
4 X 12AX7
REVERB
SPEAKER CONNECTIONS
BRIGHT SWITCH
CHANNEL 1 - PULL BRIGHT
CABINET EMULATION
COVER
YES
MASTER SECTION
MASTER TONE, MASTER OUTPUT
MP3 INPUT
YES - MINI JACK
Laney GH30R-112 30W 1x12 Tube Guitar Combo Amplifier in Black and Red | Nafiriguitar