Marshall DSL100HR 100-watt Tube Head
Marshall's Legendary DSL Returns
100 watts of Primal Marshall Tone
The DSL Series — a Revered Tonal Heritage
Softube Speaker-Emulated Output
Marshall DSL100HR Tube Amp Head Features :
  • Capable of conjuring any classic Marshall sound — past or present
  • 2 channels — Classic Gain and Ultra Gain
  • Each channel features two modes — Clean/Crunch and OD1/OD2, respectively
  • High and low power modes allow you to dial in appropriate volume for any setting
  • Line output with Softube's accurate emulation of a Marshall 1960 cab
  • Highly effective Resonance control replaces the original's fixed deep switch
  • Refined EQ section gives you incredible tonal flexibility
  • Studio-grade digital reverb
  • Bypassable rear-panel series effects loop
  • Included 2-way footswitch for channel switching and FX loop on/off
Tech Specs :
  • Type : Tube
  • Number of Channels : 2-channel (2 modes each)
  • Total Power : 100W (50W power setting)
  • Preamp Tubes : 4 x ECC83
  • Power Tubes : 4 x EL34
  • Reverb : Classic, Ultra
  • EQ : 3-band EQ, Tone Shift, Resonance
  • Inputs : 1 x 1/4" (instrument), 1 x 1/8" (aux in)
  • Outputs : 2 x 1/4" (4 ohm), 2 x 1/4" (8 ohm), 1 x 1/4" (16 ohm), 1 x 1/4" (Softube emulated out)
  • Effects Loop : Yes
  • MIDI I/O : In
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (channel, effects loop)
  • Footswitch Included : Yes, 2-button footswitch (optional 6-way sold separately)
  • Bias Type : Adjustable Fixed
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 10.7"
  • Width : 29.1"
  • Depth : 9.5"
  • Weight : 53.3 lbs.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Studio-grade digital reverb
Tech Specs :
  • Type : Tube
  • Preamp Tubes : 4 x ECC83
  • Power Tubes : 4 x EL34
  • Reverb : Classic, Ultra
  • Effects Loop : Yes
  • MIDI I/O : In
  • Bias Type : Adjustable Fixed
  • Height : 10.7"
  • Width : 29.1"
  • Depth : 9.5"