Marshall JCM2000 DSL100HR + Marshall MX412AR Cabinet
Marshall JCM2000 DSL100HR
Marshall's Legendary DSL Returns
100 watts of Primal Marshall Tone
The DSL Series — a Revered Tonal Heritage
Softube Speaker-Emulated Output
Marshall DSL100HR Tube Amp Head Features :
  • Capable of conjuring any classic Marshall sound — past or present
  • 2 channels — Classic Gain and Ultra Gain
  • Each channel features two modes — Clean/Crunch and OD1/OD2, respectively
  • High and low power modes allow you to dial in appropriate volume for any setting
  • Line output with Softube's accurate emulation of a Marshall 1960 cab
  • Highly effective Resonance control replaces the original's fixed deep switch
  • Refined EQ section gives you incredible tonal flexibility
  • Studio-grade digital reverb
  • Bypassable rear-panel series effects loop
  • Included 2-way footswitch for channel switching and FX loop on/off
Tech Specs :
  • Type : Tube
  • Number of Channels : 2-channel (2 modes each)
  • Total Power : 100W (50W power setting)
  • Preamp Tubes : 4 x ECC83
  • Power Tubes : 4 x EL34
  • Reverb : Classic, Ultra
  • EQ : 3-band EQ, Tone Shift, Resonance
  • Inputs : 1 x 1/4" (instrument), 1 x 1/8" (aux in)
  • Outputs : 2 x 1/4" (4 ohm), 2 x 1/4" (8 ohm), 1 x 1/4" (16 ohm), 1 x 1/4" (Softube emulated out)
  • Effects Loop : Yes
  • MIDI I/O : In
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (channel, effects loop)
  • Footswitch Included : Yes, 2-button footswitch (optional 6-way sold separately)
  • Bias Type : Adjustable Fixed
  • Power Source : Standard IEC AC cable
  • Height : 10.7"
  • Width : 29.1"
  • Depth : 9.5"
  • Weight : 53.3 lbs.
Marshall MX412AR Cabinet
The Perfect Match for Your DSL Head
The Marshall MX412AR is the perfect complement to your DSL100HR head. This angled 4 x 12" extension cabinet is loaded with a quartet of Celestion G12E-60 speakers, which yield a muscular British sound with open cleans, brutal crunch, and singing leads. On top of that, its angled speaker baffle delivers maximum sound projection. Hook it up, and you'll experience full lows, creamy mids, and chiming highs. No matter what style of music you're playing, the MX412AR will bring out the best in your amplifier. Complete with the iconic Marshall logo, the MX412AR is a great way to expand your DSL's capabilities.
The G12E-60 is a Classic-Sounding Celestion with Epic Power Handling
Marshall MX412AR Features :
  • 4 x 12" extension cabinet voiced for DSL100HR heads
  • Exhibits warm mids, crunchy upper-mids, and sweet highs
  • Angled speaker baffle delivers maximum sound projection
  • Compliments any style of music and brings out the best in your amplifier
  • Features the iconic Marshall logo
Tech Specs :
  • Configuration : 4 x 12"
  • Powered : No
  • Speakers : Celestion G12E-60
  • Power Handling : 240W
  • Impedance : 16 ohms
  • Mono/Stereo : Mono
  • Cabinet Type : Slant
  • Open/Closed Back : Closed
  • Inputs : 1 x 1/4"
  • Construction Material : MDF, Black Tolex
  • Height : 29.5"
  • Width : 29.9"
  • Depth : 14.1"